Příběhy a příspěvky od návštěvníků stránek
Elitu armády od dob, co vznikly armády, tvořili generálové. To si uvědomil i autor rozsáhlé encyklopedie, slovenský historik doktor Alex Maskalík. Výsledky svého úsilí zveřejnil v nedávno vydané knize Elita armády. Československá vojenská generalita 1918 – 1992.
Jde o stručné biografické profily 1059 vojenských a civilních osobností, které působily s hodností generála v československé armádě a formovali jí od jejího vzniku po celá desetiletí její existence.
S významnou pomocí autora knihy jsem zkoumal, kolik generálů z jeho knihy prošlo lavicemi Československé vojenské akademie v Hranicích. Porovnal jsem jména zaslaných generálů se seznamy vyřazených absolventů akademie (sekce DOKUMENTY). V přiloženém dokumentu ve formátu PDF si je můžete prohlédnout. Tedy aspoň jména. Je jich 137.
Branami hranických vojenských škol prošlo daleko více budoucích generálů. Někteří studovali na c.k. rakousko-uherských vojenských ústavech, někteří absolvovali kurzy před řádným zahájením výuky na vojenské akademii, ostatní pak byli absolventy učilišť po zániku akademie. Jejich seznamy nemám možnost ověřit a jsou mimo rozsah mého zájmu.
V seznamu nejsou uvedeni generálové, kteří působili na všech školách, umístěných v areálu bývalé akademie, ve funkcích velitelů a učitelů.
Z 1059 generálů, uveřejněných v knize, jich absolventi Československé vojenské akademie v Hranicích tvoří skoro 13%. Tím je podtržen historicky význam existence této vojenské školy a její nezvratný podíl na budování bývalé i současných armád obou, dříve společných, republik.