Kuchyně v areálu bývalé akademie
V době mého působení v objektech bývalé akademie (1976-81, 1991-1997 a 2003-?) existovaly čtyři kuchyňské bloky. Ne všechny byly vždy současně v provozu.
V Čapkových kasárnách (bývalá kasárna domobrany) byla kuchyň velitelství 331. těžké dělostřelecké brigády. Byla zrušena a přeměněna na prádelnu, později na výstrojní sklad. Nyní ji čeká demolice.
Druhá, patřící 31. těžkému dělostřeleckému oddílu, byla v přízemních prostorách západně vedle východní budovy akademie. V současnosti slouží jako sklad proviantního materiálu 71. mechanizovaného praporu. Některé objekty tohoto kuchyňského bloku (proviantního dvora) byly v listopadu 2010 strženy.
Jaromír Zahálka vzpomíná:
"... Prvorepubliková kuchyně východního bloku s přidruženými provozy řeznictví a uzenářství, pekárna, umývárna atd) vyúsťovala do tehdejšího tzv. proviantního dvora v němž byl i velký sklad ledu - budova tzv. ledovny. Jak jsi se zmínil, budovy někdejšího dvora byly současnou demolicí odstraněny. Ve zmíněné ledovně bylo uloženo maso a jiné zkáze podléhající zboží. Budova měla asi metr silné a důkladně tepelně izolované stěny, takže led v ní vydržel značně dlouho. Dobýval se v zimě na Bečvě nad splavem nebo nad mostem a z centrálního skladu v Hranicích se i v letním období rozvážel na místa určení. Jako kluci jsme vždycky sledovali koňské spřežení a za ním naložený vůz s ledem, za kterým zůstávala na vozovce mokrá čára odkapávající vody. Až do počátku r. 1937 byla na přírodním ledu závislá i prodejna zátiší. Teprve potom získala chladničky elektrické. ..."
"... Jídelny akademiků byly rozmístěny podle rajonu ubytování a vyučování. Prapor s pěšími, leteckými, ženijními a spojařskými jednotkami akademiků používal jídelny v rajonu východním, ..."
"... Ve druhém ročníku jsme používali jídelnu u důstojnického kurtu, ... . V ročníku prvním o něco menší jídelnu v levém křídelním traktu přízemí východní budovy naproti ošetřovně (Starý klub - poznámka redaktora). ..."
Třetí kuchyně byla ve východní části přízemí budovy velitelství Výcvikového střediska raketového vojska a dělostřelectva (prostřední budova). Vojenská závodní kuchyně (VZK) stravovala vojáky z povolání a občanské zaměstnance celého areálu kasáren. Dnes slouží prostory jako učebna štábu a sklady velitelství 7. mechanizované brigády.
Jaromír Zahálka vzpomíná:
"... Důstojnická jídelna prvorepubliková byla tam, kde byla voj. ZK, tehdy rozdělená příčkami na menší místnosti. ..."
Obě kuchyně si můžete prohlédnout na krátkém videu z poloviny 90 let minulého století.
Poslední kuchyňský blok stravoval vojáky základní služby výcvikového střediska. Byl v přízemí západní budovy bývalé akademie. Na přelomu milénia došlo k její rozsáhlé rekonstrukci, kde výsledkem, mimo jiné, bylo vybudování moderní kuchyně v přízemí a jídelny v prvním patře tehdy pro vojáky z povolání a na druhé straně chodby i pro vojáky základní služby celých kasáren.
Jaromír Zahálka vzpomíná:
"... Jídelny akademiků byly rozmístěny podle rajonu ubytování a vyučování. ... dělostřelecký oddíl a eskadrona akademiků rajon západní, kde snad (podle Tvých fotografií na webu) existuje stravování dodnes. ..."
Nynější vzhled jídelen vojáků z povolání a občanských zaměstnanců:
VZK v roce 2003, kdy si vojáci vařili sami.
Jídelna v roce 2010, jídlo připravuje dodavatelská firma.
V.I.P.
Důstojníci a praporčíci
Obraz hranického malíře Vlodka z roku 1957 byl původně umístěn ve VZK.
Rotmistrovský sbor, poddůstojníci a mužstvo