Kaple sv. Barbory
Interiér kostela se dochoval jen zčásti. Jsme proto odkázáni na dobový popis v knize Památky města Hranic od Liboria Scholze z roku 1864: "Zvláště krásný ale jest vnitřek kostela, (...) Nad vysokými otvory klenby, které tyto tři lodě spojují, táhne se podle oken galerie s prázdnými tabulemi čili poli, které se budoucně vyplniti mají jmény oněch vysoce zasloužených mužů odboru dělostřeleckého, kteří z této akademie vyšli, aneb kteří o zvelebení její zvláštních si vydobyli zásluh. (...) Oltář s velkolepou a čistou malbou ve skle, představující sv. Barboru pannu a mučednici, jest největší okrasou kostela...Pak jsou na něm z dřeva uměle řezané a obarvené sochy sv. Michala, sv. Jiří, sv. Kateřiny, a po obou stranách tabernáklu poprsí čtyř sv. evangelistů. Oltář oratoria, kazatelnice a obložení varhan jest z dřeva dubového, a vše dle nákresů prof. Doderera od řezbáře Josefa Leimera a stolaře Matěje Roggenhofera, oba z Vídně, vyhotovené, taktéž lavice a prolamované pěkné zábradlí na kůru jest od M. Roggenhofera. Oltář a ostatní veškerou práci v barevném skle dělal Karel Gayling ve Vídni. Celý kostel i pilíře jsou malované od Karla Jobsta z Vídně, což celku jakýsi bohatý přepych poskytuje, zvláště ale se musím zmíniti o obrazech sv. Cecílie a Davida na zadní zdi u varhan, pak o pozlacených rozličných ozdobách na stropě i na stěnách. Varhany samé dělal Josef Seifert ve Vídni ..."
Tomáš Pospěch, 2010
Vlevo je původní malba (Tomáš Pospěch a Jaromír Zahálka)
Jaromír Zahálka vzpomíná:
"... Teprve rudý děs z ideově náboženské konkurence zlikvidoval veškerý krásný a cenný inventář kaple VA a přeměnil její prostor ve skladiště. Na vlastní oči jsem se, jako voj. akademik, v letech 47-49 přesvědčil, že interiér svatyně byl ještě neporušený, byť permanentně voj. osobám uzamčený. Zvláště trojmanuálové varhany na kůru z rakouské dílny byly velmi cenné. Pamatuji se, že otec o nich doma občas něco pronesl a po svém nástupu do funkce velitele je nechal po císařské éře zrestaurovat. Měl na věci osobní zájem, protože byl před válkou konzervatoristou a hrával v pražském kostele sv. Haštala, o kterém se nedávno v souvislosti s hrobem sv. Anežky dost hovořilo. Také nová a láskyplná parková úprava akademického prostředí byla jeho velkým zájmem. ..."
Krátké video z poloviny 90 let minulého století.
Paní Hanka Dostálová nafotila zajímavé detaily 5.9. 2012
28. srpna 2013 byla uveřejněna v Regionální televizi reportáž Vlastimila Macha o historii kaple v kasárnách generála Zahálky.
Dne 4. října 2013 uplynulo 150 let od vysvěcení kaple svaté Barbory.