Heliodor Píka se vrátil do Hranic.

Hrdinu připomíná unikátní výstava

Petra Poláková - Uvírová, Hranický deník z 15.11.2024, str.6

 

    Osobní zbraň Heliodora Píky, ale také snímky z jeho rodinného archivu nebo dopisy, které napsal těsně před popravou své rodině. Významnou osobnost zahraničního protinacistického odboje — armádního generála, jenž se stal po komunistickém puči v roce 1948 obětí justiční vraždy, připomíná výstava v části stálé expozice Kasáren generála Zahálky v Hranicích. Slavnostní vernisáž se uskutečnila ve středu odpoledne (13.11.2024 - poznámka redaktora webu).

    „K současným dnům, kdy si připomínáme výročí 17. listopadu - revoltu, odvahu a oběti studentských protestů z roku 1939 proti fašistické zvůli, ale i sametovou revoluci před pětatřiceti lety, příběh vlastence a odhodlaného zastánce svobody a demokracie Heliodora Píky patří. Tato mimořádná osobnost se nenechala zlomit válkou ani totalitním režimem,“ řekla na vernisáži výstavy místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Jitka Seitlová    Jana Horáková

Kariéra v Hranicích

    Na výstavě se podíleli ředitelka Slezského zemského muzea v Opavě Jana Horáková a vojenský historik Eduard Stehlík. „Do jisté míry znamená tato výstava návrat Heliodora Píky do Hranic, protože je sice rodákem ze Štítiny, ale svou kariéru v prvorepublikové armádě začínal po návratu z Československých legií právě v této budově, kde se nacházíme - působil tu jako instruktor a pobočník velitele akademie. Počátek 20. let Heliodora Píky se tedy váže jednoznačně k Hranicím,“ uvedl Stehlík.

 

Generálův archív

    Heliodor Píka se do Hranic vracel opakovaně a měl tu rodinu. „Hranice a Heliodor Píka patří nerozlučně k sobě. Snažili jsme se i tuto vazbu ukázat v rámci výstavy a věnovali velkou péči obrazovému materiálu. Je tu celá řada fotografií, které dosud nikdo neviděl. Za mě je naprosto klíčovou věcí osobní archiv generála Píky, který předal jeho syn před smrtí Slezskému zemskému muzeu v Opavě, s nímž spolupracoval. To je absolutní unikát - dekrety k vyznamenáním, jeho dekorace a další osobní pozůstalost. Cíleně jsme také dohledávali rodiny jeho spolubojovníků a předpokládali, že bychom mohli Heliodora Píku na některých snímcích nalézt, což se skutečně potvrdilo,“ řekl Stehlík.

 

Osobní zbraň

    Na výstavě jsou k vidění i unikátní exponáty - jedním z těch nejvzácnějších je osobní pistole Heliodora Píky. O její příběh se podělila ředitelka Slezského zemského muzea v Opavě Jana Horáková, která syna Heliodora Píky Milana osobně znala.

výstava

„Pro mě je to hodně emotivní, protože jsem tyto věci přebírala od Milana Píky a o spoustě předmětů jsme si povídali. Ty věci byly uloženy v pracovně Milana Píky v rozkládacím gauči. Kromě řady vyznamenání měl největší vztah k osobní zbrani Heliodora Píky Walther PPK, kterou v padesátých letech zakopal na zahradě domu v Hranicích,“ popisuje Horáková.

 

Walther pod zemí

    Když musela totiž manželka Heliodora Píky po jeho zatčení v roce 1949 opustit Prahu, vzala s sebou i jeho osobní věci. Státní bezpečnost tehdy tuto zbraň v bytě nenašla, takže ji vzala s sebou do Hranic. V padesátých letech - v dobách tvrdých represí - se syn Milan rozhodl zbraň zakopat 250 metrů od rodného domu. „Zabalil ji do papíru a dal do plátěné tašky,“ dodala.

    Vykopat se ji podařilo až o spoustu let později - v roce 2009, kde se syn Milan Píka svěřil s úkrytem redaktorům České televize při natáčení dokumentu Můj otec generál. „Ukázal jim tehdy, kde zbraň zakopal a chlapci ze studia Ostrava České televize ji vytáhli ze země,“ řekla.

výstava    výstava    výstava    výstava

Poslední fotka

    Na výstavě v Hranicích jsou k vidění i cenné snímky z rodinného archivu. „Jsou tu vzácné fotografie, které nejsou úplně známé. Například poslední společný snímek Heliodora Píky se synem Milanem, který pochází z dubna 1949. V květnu byl generál zatčen přímo v nemocnici a už nikdy se pak do občanského života nevrátil,“ doplnila.

 

Zachoval se unikátní dopis

    Heliodor Píka byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán 21. června na dvoře plzeňské věznice Bory.

    Na výstavě jsou k vidění i dopisy, které napsal před svou smrtí manželce. Jeden z nich spoluautorka výstavy Jana Horáková na vernisáži přečetla.

výstava

    Vojenskou akademií v Hranicích prošla v minulosti řada významných osobností. Hrdina protinacistického odboje a jeden ze „Tří králů“ Václav Morávek, oběť komunistického režimu - Josef Bryks - pilot RAF a známý „útěkář“ z nacistických žalářů, nebo Otakar Zahálka, jehož jméno kasárna nesou.

 

Vzor pro vojáky

    „Pro nás vojáky je nesmírně důležité mít vzory, a to nejen proto, že jsou to dobří velitelé, stratégové a taktici, ale pro jejich schopnost prosazovat hodnoty demokracie. Spousta těchto lidí za tyto hodnoty položila svůj život, ať už ve válkách, nebo byli popraveni zrůdným komunistickým režimem- tak, jako generál Heliodor Píka,“ řekl na zahájení výstavy velitel 7. mechanizované brigády v Hranicích Zdeněk Mikula.

Zdeněk Mikula

    „Je to důležité připomenutí toho, za co tito lidé bojovali a jaké hodnoty uctívali. Je nám proto jako brigádě velkou ctí, že můžeme rozšířit naši stálou expozici právě o výstavu věnovanou Heliodoru Píkovi, a tímto způsobem umožnit nejen našim vojákům, ale i veřejnosti seznámit se s důležitou součástí československé historie,“ uzavřel.

 

https://hranicky.denik.cz/zpravy_region/helidor-pika-vystava-hranice.html

https://hranicky.denik.cz/autor/petra-polakova-uvirova-1072.html