Vojenská rezervní nemocnice v Hranicích
Zajímavé fotografie z období 1. světové války od Dezidera Bachorce, Jiřího J.K. Nebeského a Jaromíra Zahálky jsem doplnil textem z práce Václava Bednáře "Vojenské mauzoleum".
Výstavba baráků
Obrovské ztráty na ruské a srbské frontě nutily erár neustále rozšiřovat počet lůžek v nemocnicích. Plně se to týkalo také Hranic. Stavitel Václav Jonáš byl pověřen, aby v objektu vojenských ústavů a v tak zvané panské zahradě v majetku hraběnky Althannové urychleně vystavěl ke zvětšení nemocnice dřevěné baráky. Na podzim 1914 Jonáš dokončil 12 baráků ve dvoře vojenských ústavů, 8 za zdí a k nim přistavěl peron, koupelnu, kuchyně, prádelnu a dům pro lékaře a ošetřovatelky. Po dostavbě baráků bylo v hranické rezervní nemocnici místo pro 3730 nemocných. Dalších 5 baráků pro 500 nemocných vyrostlo v panské zahradě naproti budově okresního soudu (dnes ZŠ Šromotova). Baráky na Šromotově náměstí sloužily později, až do konce padesátých let 20. století, jako ubytovny pro sociálně slabé občany. Vzbuzuje hluboký obdiv, že tehdejší městská rada včele se starostou Ludvíkem Poppem a zdravotní orgány města, vedené státním městským lékařem Václavem Pozdílkem, dokázaly zvládnout každodenní chod života ve městě a zabránit nejen kolapsu mizerného zásobování, ale také masovým epidemiím.
Městské muzeum a galerie Hranice
K převozu raněných do nemocnice
byla vybudována od viaduktů
Oltářní obraz malovaný Josefem Dvořákem z Hranic
V SOkA Přerov jsem našel nádherně provedenou listinu, která byla vyrobena u příležitosti odhalení památníku císaři Františku Josefovi I velením tehdejší rezervní nemocnice a umístěna severozápadně od hřbitova areálu ústavů.
(SOkA Přerov)
Jiří Nebeský mi k tomu mj. napsal:
" ... tato socha FJ, z jejíhož odhalování foto je, je jiná než socha na Školním náměstí. Byla odhalena 18. srpna 1916, tedy v den 86. císařových narozenin (zanedlouho poté zemřel). Po válce se ztratila a je prakticky vyloučené, že by si to dnes někdo pamatoval. Jiné foto najdete v mé knížce Hranice z edice Zmizelá Morava a Slezsko (2006). ... "
Po ukončení 1. světové války a vzniku Československa byl v objektech rezervní nemocnice zřízen Československý přechodní vojenský tábor. Jaké bylo jeho poslání dokládají níže uvedené dokumenty.
(SOkA Přerov)
Dokumenty o propůjčení barákového tábora na nynějším "Jarošáku" armádou městu Hranice z roku 1950.
(SOkA Přerov)
V novinách "Hranický týden" (z 12. a 19. října 2012) uveřejnil Václav Bednář článek o Hranickém mauzoleu - památníku 1. světové války při příležitosti 75. výročí jeho otevření.