Letecké snímky Hranic z let 1954 a 2006

    O velice zajímavém projektu, který je umístěn na webu http://kontaminace.cenia.cz, mě informoval pan Ladislav Pluhár. Jsou na něm, mimo jiné, letecké snímky republiky ze současnosti a historické. Více najdete na výše uvedeném odkazu.

    Cituji: "V rámci metodické části (1. etapy) projektu Národní inventarizace kontaminovaných míst (NIKM) byla vytvořena ortofotomapa České republiky z historických snímků prvního plošného celostátního leteckého snímkování z 50. let a pro cca 10% část území ČR (3 testovací území projektu NIKM) i další ortofotomapa ze snímků pořízených v letech 1937-1938 (prozatím nezveřejňovaná). Uvedené historické ortofotomapy budou v projektu NIKM základem pro multitemporální analýzu historických a současných ortofot a pro vytvoření odpovídající části jednotné metodiky dálkového průzkumu Země určené k použití v realizační fázi Národní inventarizace kontaminovaných míst (2012-2015)."

Malá ukázka obrázků, které jsem vytvořil z projektu a které se týkají vojenské akademie.

Vojenská akademie Hranice

akademie    akademie

Prostor cvičiště Valcha

Valcha    Valcha

Prostor plovárny na Bečvě

plovárna    plovárna

 

    K 30.6.2020 byl ukončen přístup k aplikaci https://kontaminace.cenia.cz, a to z důvodu zastarání technického řešení a ukončení podpory některých softwarových komponent (Adobe Flash).

    Vrstva historického ortofota ČR z 50.let 20.st. je nadále k dispozici na Národním geoportálu INSPIRE.

 

akademie    akademie